פיטורים על רקע דרישה לגיטימית של עובד מהווים התנכלות בעבודה

רובינו מעבירים את רוב שעות היממה שלנו במשרד.
עובדים, יוצאים להפסקות, שותים כוס קפה, נפגשים עם קולגות וחברים למשרד, שותים עוד כוס קפה ובעיקר מנצלים את רוב הידע והניסיון שצברנו במקומות העבודה כדי לממש את הפוטנציאל שלנו ולתת ביטוי ליכולות שלנו בצורה הפרודוקטיבית ביותר.

מקום העבודה ממלא מקום כל כך משמעותי בחיינו ולכן בשנים האחרונות, בית הדין לעבודה מתייחס בכובד ראש לתביעות של התעמרות במקום העבודה. אמנם במהלך השנים לא הצליחו לעגן חוק מסודר בנושא, אבל בית הדין עושה שימוש בפסיקותיו בהצעת חוק שהוגשה בעניין זה וטרם אושרה כחוק, ומסתמך על האמור בה כדי לתת הגדרות למהן .פיטורים על רקע דרישה לגיטימית של עובד מהווים התנכלות בעבודה

כך לדוגמא, במקרה שנידון בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים (שעליו הוגש ערעור ונדחה תוך חיוב של המעסיקה בהוצאות נוספות) נפסקו לעובד 30,000 ש"ח לאחר שפוטר ללא שימוע ומשיקולים לא סבירים (12292-12-12).

מהם אותם שיקולים לא סבירים?
במקרה הנידון, החברה המעסיקה הינה בעלת בית ספר פרטי בירושלים. החברה שילמה שכר חלקי במשך תקופה למורים שהעסיקה בבית הספר, כיוון שנקלעה לבעיות בתזרים המזומנים.

התובע, העובד, מורה למתמטיקה ופיסיקה הועסק בבית הספר כשנתיים וחצי לפני שהחלו בקיצוצים האסורים בשכר המורים, ולאחר חודשיים בהם קוצץ שכרו ללא הודעה מראש דרש לקבל את זכויותיו – ואז פוטר ללא שימוע.

מעבר להשפלה והנזק שנגרמו לעובד מהפיטורין המהירים הללו, פיטורי עובד ללא שימוע הם פעולה אסורה ובלתי הוגנת שבית הדין לעבודה אינו רואה בעין טובה, ומקום בו המעסיק נוהג כך, הוא עלול למצוא עצמו משלם על כך פיצוי לעובד, הוצאות ושכ"ט עו"ד. הוצאה כלכלית לא מינורית למעסיק שפעל באופן לא הגון.

בחזרה למקרה שלנו, כאשר פנה התובע למעסיקה ועדכן כי הוא מצוי במצוקה כלכלית בעקבות אי תשלום השכר וכי הוא עומד להיות מפונה מביתו בשל כך, מיד הפך העובד ל"עושה צרות" ופוטר לאלתר מבלי שניתנה לו הזדמנות להציג את טענותיו כלפי הגורם המוסמך.

בית הדין לעבודה ציין בפסק הדין כי:

"מדובר בדרישה לגיטימית", "בית ספר יכול היה לפנות לקבל הלוואה בנקאית ולא לאנוס את עובדיו להלוות לו. פיטורים על רקע דרישתו הלגיטימית לקבל את מלוא שכרו אסורים ומהווים התנכלות".

בפסק הדין כאמור, נפסקו לתובע 30,000 שקל הן בשל היעדר שימוע והן מאחר שעילת הפיטורים אינה חוקית, וכייוון שהמעסיקה נהגה בחוסר כבוד וחוסר יושר לעובד שהציג דרישה לגיטימית לחלוטין.

אך בזה לא תם עונשו של המעסיק המתעמר:

בנוסף נפסקו לעובד כ-16,000 שקל בגין פיצויי פיטורים, 15,000 שקל בגין פיצויי הלנה על פיצויי פיטורים, 10,000 שקל כפיצוי על אי מתן תלושי שכר ותלושים לא תקינים, הוצאות משפט בסך 10,000 שקל ועוד סכומים נוספים בגין זכויות שלא שולמו במהלך העסקתו של העובד. סך הכל נדרשה המעסיקה לשלם כ- 120,000 שקל.

כאמור, הוגש ערעור על פסק דין זה ובית הדין הארצי לא התערב בפסיקתו של בית הדין האזורי, וחייב את המעסיקה ב- 7,500 ש"ח הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

אין באמור במאמר כדי לשמש ייעוץ משפטי או אחר ו/או חוות דעת משפטית או אחרת. השימוש במאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי אותו יש לקבל מעורך דין העוסק בתחום.

תפריט נגישות