דיני עבודה, זמן קורונה

+ וידאו

שאלה

אני עובדת במקום עבודתי כבר כמעט 3 שנים ובעקבות המצב הוציאו אותנו לחל"ת כבר מה- 15.03.20 במידה ואני לא רוצה לחזור לעבוד שם, יש אפשרות להתפטר כבר עכשיו ולהמשיך לקבל דמי אבטלה? הבנתי שאפשר להתפטר עכשיו כדין מפוטר ואפילו לקבל פיצויים?

תשובה

את יכולה להודיע למעסיק בכתב על הרעת תנאים, לבקש לא לצאת לחל"ת ואם המעסיק לא מתקן את דרכיו, להתפטר כדין מפוטרת. קחי בחשבון שאז את מקבלת דמי אבטלה רק אחרי תשעים יום וצריכה להתחיל לחתום בלשכת התעסוקה מיום סיום יחסי עובד מעביד.

אם את יוצאת לחל"ת את זכאית לדמי אבטלה אחרי 30 יום רטרואקטיבי. 
אח"כ תוכלי להחליט אם את רוצה לחזור או לא אבל אז כבר לא תהיי בדין מפוטרת.

שאלה

אם יש שינוי בהיקף המשרה שלי אני יכולה להתפטר בדין מפוטרת בעקבות המצב? 

עבדתי קודם בין 5-6 ימים בשבוע, בעקבות הורדת תקנים בעבודה יוצא לי לעבוד 3 פעמים בשבוע.
לא מאשרים יציאה לחל״ת .מה אני אמורה להגיד למעסיק שלי על מנת שאתפטר בדין מפוטרת ?

תשובה

שינוי היקף העבודה משמעו הרעה בתנאי העבודה. עליך להודיע למעסיק על הרעת תנאים בכתב ולבקש שיתקן את דרכיו, לא עשה זאת תוך זמן סביר תוכלי להיות מתפטרת בדין מפוטרת. קחי בחשבון שתהיי זכאית לדמי אבטלה רק אחרי שלושה חודשים ואת חייבת להתייצב בלשכת התעסוקה ממועד סיום יחסי עובד מעביד.

שאלה

בעלי עובד במועדון כדורסל בתור מאמן כדורסל כנגד קבלה. הוציאו אותו לחל"ת. האם מגיע לו לחתום אבטלה? תודה

תשובה

ביטוח לאומי עדכן את רשימת הזכאים לדמי אבטלה, בקשר עם משבר הקורונה. בהתאם להנחיות, מורים, מרצים, מדריכים או אמנים שמועסקים כפרילנסרים ועובדים מול עסק אחד או שניים זכאים לדמי אבטלה. כלומר, עצמאים, פרילנסרים אחרים ופרילנסרים העובדים מול מספר רב של לקוחות, למשל צלמי חתונות, אינם זכאים לדמי אבטלה.
צריך לפנות לביטוח לאומי ולבדוק כיצד לממש זכאות.

בכל מקרה, יש לשים לב להנחיות שמתעדכנות כל הזמן באתר הביטוח הלאומי. 

שאלה

בעבודה העיקרית שלי הוציאו אותנו לחל"ת אך יש לי עבודה נוספת.
איך עובד הסיפור במקרה הנ"ל?

תשובה

חל"ת היא חופשה ללא תשלום. אם היא אורכת מעל 30 יום ואתה עומד בתנאים של הביטוח הלאומי, בין היתר שישה תלושי שכר ב-18 החודשים האחרונים, אתה תהיה זכאי לדמי אבטלה. דרישה זו שונתה לתקופת החל"ת, בד"כ יש להציג 12 תלושים מתוך 18 החודשים האחרונים.

דמי האבטלה יחושבו לפי השכר הממוצע בעבודה בה הוציאו אותך לחל"ת בששת החודשים שלפני היציאה לחל"ת.

שאלה

אם יצאתי לחל"ת, אפשר יהיה למשוך כספי פנסיה??

תשובה

כספי הפנסיה מורכבים מכספים שניתן למשוך בגיל פנסיה, או לפני גיל פנסיה אבל בתשלום 35% מס, ומכספים שמופקדים על חשבון פיצויי פיטורים אותם ניתן למשוך עם סיום יחסי עובד מעביד. כל עוד אתה נמצא בחל"ת אתה לא יכול למשוך את כספי הפיצויים כי יחסי עובד מעביד לא הסתיימו.

שאלה

האם ניתן להוציא לחל"ת אישה בהריון או בטיפולי פוריות?

תשובה

לא ניתן להוציא לחל"ת אישה בהריון או בטיפולי פוריות, אלא באישור הממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת, ובלבד שלעובדת ותק של לפחות שישה חודשים במקום העבודה בטרם נכנסה להריון או התחילה את טיפולי הפוריות.

שאלה

האם ניתן להוציא עובד לחל"ת ללא הגבלת זמן?

תשובה

הוצאת עובד או עובדת לחל"ת לתקופת זמן בלתי מוגבלת, כמוה כפיטורים, ועל המעסיק לערוך שימוע כדין על כל המשתמע מכך.

שאלה

האם ניתן להוציא עובד לחל"ת ללא הסכמתו?

תשובה

הוצאה לחל"ת ללא הסכמת העובד או העובדת, מאפשרת להם להיחשב כמתפטרים בדין מפוטרים ובלבד שניתנה הודעה בכתב למעסיק על הכוונה להתפטר בשל הרעה בתנאים, והמעסיק לא תיקן את דרכיו.

שאלה

האם הוצאה לחל"ת כדין מזכה את העובד בפיצויי פיטורים?

תשובה

הוצאת עובד או עובדת לחל"ת כדין, אינה מנתקת את יחסי העבודה בין הצדדים ולכן לא קמה זכאות לפיצויי פיטורים. חשוב לזכור, כי המעסיק אינו מחויב לבצע הפרשות לקרן הפיצויים במהלך החל"ת והאחריות בעניין זה עוברת לעובדים.

שאלה

האם ניתן להוציא אותי לחל"ת בזמן ששהיתי בחופשת מחלה?

תשובה

לא ניתן לבצע כל שינוי בתנאי ההעסקה בזמן שעובד שוהה במחלה כל עוד הוא מספק למעסיק אישורי מחלה כדין, גם אם בפועל אין ברשות העובד ימי מחלה צבורים.

שאלה

האם ניתן להוציא עובד במשרות או לפי שעות לחל"ת?

תשובה

אם מדובר בעובד שיש לו מסגרת עבודה, למשל מחויב לבוא שלוש פעמים בשבוע למשך מספר שעות קבוע, צריך להמשיך לשלם לו. אם המעסיק הודיע לעובד לא להגיע, מדובר בהוצאה לחל"ת כפויה שדינה כדין פיטורים.

שאלה

מה קורה בתום תקופת החל"ת?

תשובה

החל"ת מחויבת להיות תחומה בזמן, ובסיומה על המעסיק מוטלת החובה להחזיר את העובד לעבודה באותן תנאים, באותו היקף משרה ובאותו שכר.

מאמרים נוספים

אין באמור באתר ו/או בתכנים ו/או במאמרים שבו כדי לשמש ייעוץ משפטי או אחר ו/או חוות דעת משפטית או אחרת. השימוש באתר, בתכנים ובשירותים שמציע האתר אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי מקצועי אותו יש לקבל מעורך דין העוסק בתחום.

תפריט נגישות